OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY TOWARÓW (OWS)
ARGIS SP. Z O.O. Z SIEDZIBĄ W RADOMIU
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży (zwane dalej OWS) mają zastosowanie do wszelkich transakcji sprzedaży i dostawy produktów oferowanych przez Spółkę ARGIS z siedzibą w Radomiu, zwaną dalej „Sprzedającym” a jej kontrahentami zwanymi dalej „Kupującym”
- Przedmiotem niniejszych OWS jest określenie szczegółowo zasad na podstawie, których Sprzedający zobowiązuje się sprzedawać swoje wyroby, tj. określenie sposobu dokonywania zamówień, terminów i zasad dostawy, terminów płatności oraz zabezpieczenia przed ewentualnym brakiem zapłaty ze strony Kupującego.
- Niniejsze OWS są integralną częścią każdej oferty, cennika, umowy o współpracy oraz każdej umowy sprzedaży zawieranej przez Sprzedającego, przy czym jeśli strony swoje prawa i obowiązki uzgodniły w odrębnej, pisemnej umowy – w pierwszej kolejności znajdują zastosowanie postanowienia takiej pisemnej umowy, a postanowienia niniejszych OWS stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym w tej umowie.
- Pełny tekst OWS dostępny jest na stronie http://www.argis.com.pl oraz na życzenie Kupującego może zostać mu udostępniony drogą elektroniczną lub w formie papierowej.
§ 2
Oferty i Zamówienia
- Kupujący dokonuje zamówienia po uprzednim zapoznaniu się z ofertą przedstawioną przez Sprzedawcę. Oferta jest przedstawiana w formie elektronicznej, po uprzednim zapytaniu ze strony Kupującego. Zapytanie od Kupującego może nastąpić w formie telefonicznej lub mailowej podając przy tym: nazwę wyrobu/ nr katalogowy/przeznaczenie/ilość.
- Oferta zawiera dokładny opis asortymentu, ceny, termin realizacji zamówienia, sposób dostawy, formę zapłaty oraz termin obowiązywania oferty i inne niezbędne informacje do pełnej identyfikacji wyrobu. W przypadku braku możliwości realizacji zamówienia na wyroby objęte zapytaniem Sprzedawca informuje Kupującego o braku możliwości złożenia takiej oferty.
- Kupujący składa zamówienie w formie pisemnej, mailowej lub telefonicznie
- Złożenie zamówienia przez Kupującego jest równoważne z zaakceptowaniem niniejszych OWS. Kupujący lub osoba upoważniona do występowania w jego imieniu, składając zamówienie poświadcza iż OWS zna i akceptuje.
- Zamówienie składane przez Kupującego powinno zawierać: nazwę Kupującego wraz ze wskazaniem dokładnego adresu / nazwę wyrobu / wymiary /nr katalogowy /przeznaczenie / ilość /adres miejsca dostawy / telefon lub e-mail osoby, z którą należy się kontaktować w sprawie złożonego zamówienia.
- Jeżeli zamówienie dotyczy wcześniej przedstawionej oferty, konieczne jest umieszczenie na zamówieniu numeru tej oferty. W razie nie powołania się na numer oferty, Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne niezgodności cenowe na fakturze VAT, brak dostępności towaru, jak również niezgodności w szczegółach parametrach towaru określonych w pierwotnym zamówieniu.
- Sprzedający jest zobowiązany do potwierdzenia przyjęcia zamówienia i określenia w nim: ceny wyrobu/terminu realizacji/potwierdzenia rodzaju transportu/innych warunków ustalonych między stronami.
- Umowę między Sprzedającym a Kupującym uznaje się za zawartą z chwilą otrzymania przez Kupującego potwierdzenia zamówienia w formie telefonicznej lub mailowej
- Anulowanie lub rezygnacja z części zamówienia przez Kupującego jest dopuszczalna tylko w wyjątkowych sytuacjach po uprzednim pisemnym ustaleniu warunków anulowania lub rezygnacji z części zamówienia ze Sprzedającym. Sprzedający zastrzega sobie prawo do obciążenia Kupującego rzeczywistymi kosztami, które powstały do momentu anulacji lub rezygnacji części zamówienia – nie większymi niż wartość zamówienia.
- Jeżeli niemożność realizacji zamówienia przez Sprzedawcę nastąpiła wskutek siły wyższej, Kupującemu nie przysługuje żadne prawo roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z tytułu niewykonania lub nieterminowego wykonania zamówienia.
§ 3
CENY I PŁATNOŚCI
- Termin i forma płatności są dla każdego Kupującego ustalane indywidualnie.
- Wszystkie ceny przedstawione w ofertach są cenami netto. Do cen netto należ doliczyć podatek VAT należny w chwili wystawienia faktury VAT
- Sprzedawca wystawi Kupującemu fakturę VAT zgodnie z przepisami Ustawy o VAT. Faktura VAT zostanie dostarczona Kupującemu w sposób uzgodniony z nim podczas zawarcia umowy sprzedaży.
- Termin i sposób płatności zgodny z umową sprzedaży zostanie wskazany w fakturze VAT
- Kupujący zobowiązany jest do zapłaty należności z tytułu sprzedanych towarów/usług na rachunek bankowy Sprzedawcy w terminie wskazany na fakturze VAT.
- Za dzień zapłaty uznaje się dzień zaksięgowania wpłaty na rachunek bankowy Sprzedawcy podanym na fakturze VAT
- W przypadku nieuregulowania płatności przez Kupującego w wyznaczonym terminie, Sprzedawca jest uprawniony do naliczania odsetek ustawowych za każdy dzień zwłoki, a także do obciążenia Kupującego kosztami windykacji wierzytelności Sprzedawcy.
- Nieuregulowanie należności w terminie wskazanym na fakturze VAT uprawnia Sprzedawcę do zmiany harmonogramu i terminu dostaw przewidziany dla tego Kupującego, jak również wstrzymania dostawy już przyjętych zamówień do czasu uregulowania zaległych płatności. Sprzedawca nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności, w tym za szkody powstałe po stronie Kupującego, w związku z realizacją tych uprawnień.
- W przypadku ustalenia w warunkach płatności formy „przedpłata”, termin realizacji dostawy towaru rozpoczyna bieg w dniu następnym po zaksięgowaniu płatności na rachunku bankowym Sprzedawcy
- Wniesienie reklamacji nie zwalnia Kupującego z obowiązku dokonania płatności za towar/usługę w ustalonym terminie.
§ 4
DOSTAWY I ODBIÓR TOWARU
- Sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć towar spełniający warunki określone w potwierdzeniu przyjęcia zamówienia tzn. termin i miejsce dostawy, ilość, rodzaj towaru, cena
- Sprzedawca może dostarczyć towar wcześniej niż wynika to z umowy sprzedaży.
- Sprzedawca zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminu realizacji zamówienia w przypadku wystąpienia przyczyn od niego niezależnych.
- Sprzedawca zobowiązany jest do wydania towaru w opakowaniu zabezpieczającym przed uszkodzeniem w transporcie.
- Dokumentem potwierdzającym wydanie towaru jest dokument WZ stanowiący załącznik do faktury.
- Dostawa może być dokonana przez Sprzedawcę jego transportem własnym lub z wykorzystaniem firm zewnętrznych, lub może zostać zrealizowana poprzez odbiór własny Kupującego w siedzibie Sprzedawcy lub za pośrednictwem jego kuriera
- Za moment dostawy i przeniesienie prawa do dysponowania towarem następuje w momencie dostarczenia dostawy pod adres wskazany w potwierdzeniu zamówienia jeżeli dostawa realizowana jest przez Sprzedawcę, lub w momencie przekazania towaru Kupującemu lub jego kurierowi jeżeli dostawa realizowana poprzez odbiór własny.
- Kupujący ma obowiązek niezwłocznie po otrzymaniu towaru dokonać sprawdzenia pod względem ilościowym oraz jakościowym zgodności dostarczonego towaru z zamówieniem a także niezwłocznie tj. najpóźniej do 3 dni roboczych zgłosić Sprzedającemu zastrzeżenia w tym zakresie sporządzając „Protokół niezgodności” stanowiący załącznik do OWS.
- Jeżeli dostawa realizowana jest z wykorzystaniem firm zewnętrznych strony mają obowiązek podpisać dokumenty przewozowe.
§ 5
REKLAMACJE
- Sprzedawca jakość swoich towarów określa wyłącznie w świadectwach jakości, deklaracjach, atestach lub dokumentacji technicznej chyba że ustalono inaczej. Powyższe dokumenty dostarczane są każdorazowo wraz z dostawą towaru lub na życzenie Kupującego mogą one zostać przesłane przez Sprzedawcę za pomocą poczty elektronicznej
- Reklamacje ilościowe, uszkodzenia mechaniczne oraz inne wady widoczne towarów należy zgłosić na piśmie z wykorzystaniem formularza „Protokół niezgodności” w ciągu 3 dni od daty dostawy
- Reklamacje dotyczące wad lub uszkodzeń ukrytych, których stwierdzenie nie jest możliwe w momencie odbioru należy zgłosić na piśmie z wykorzystaniem formularza „Protokół niezgodności” w ciągu 5 dni od daty wykrycia uszkodzeń lub wad.
- W razie zgłoszenia reklamacji Kupujący ma obowiązek zabezpieczyć reklamowane towary w sposób należyty, uniemożliwiający powstanie dodatkowych braków, nowych wad lub uszkodzeń dla potrzeb oględzin w uzgodnionym terminie z udziałem przedstawiciela Sprzedającego w miejscu dostawy lub montażu wyrobu, bądź odesłać towary na adres Sprzedającego za jego zgodą, pod rygorem nierozpatrzenia reklamacji lub uznania jej za nieuzasadnioną.
- Sprzedający informuje Kupującego o uznaniu bądź o nieuznaniu reklamacji
- W przypadku uznania reklamacji, wada zostanie usunięta przez Sprzedającego według jego wyboru, dostarczenie brakującej ilości towaru, lub wymiany towaru wolnego od wad, lub obniżenie wartości pierwotnej faktury o wartość towarów brakujących bądź posiadających wady wystawiając fakturę krygującą.
- Złożenie reklamacji nie jest podstawą do wstrzymania dalszych dostaw towaru przez Sprzedawcę ani do wstrzymania płatności przez Kupującego.
§ 6
OGRANICZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI
- Sprzedawca ponosi odpowiedzialność wyłącznie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy sprzedaży, z tym że odpowiedzialność ta jest ograniczona do szkody o rzeczywistym charakterze. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za utracone korzyści Kupującego. Wszelka
odpowiedzialność Sprzedawcy z tytułu danej umowy ograniczona jest do ceny towarów wynikającej z danej umowy sprzedaży.
- Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe z powodu niewłaściwego doboru towaru, ich niewłaściwego wykorzystania oraz montażu lub użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem, za uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i inne spowodowane czynnikami zewnętrznymi, które powstałe w trakcie magazynowania towarów przez Kupującego
- Kupujący ponosi pełną odpowiedzialność użytkowania towarów.
- Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności wobec Kupującego z tytułu wad towaru w skutek używania nieodpowiednich materiałów instalacyjno-montażowych takich jak oleje, smary, kleje, silikony, które mogą wejść w reakcję chemiczną.
- Kupującemu nie przysługują względem Sprzedawcy poza roszczeniami określonymi w OWS jakiekolwiek inne ani idące dalej roszczenia, chyba że co innego wynika z obowiązujących przepisów prawa.
§ 7
SIŁA WYŻSZA
Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności w przypadku niewywiązania się z zobowiązań wynikających z Umowy, jeżeli było to spowodowane przyczynami od niego niezależnymi, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy lub Potwierdzenia Zamówienia, a których można było uniknąć (siła wyższa). Pod pojęciem siły wyższej Strony rozumieją przede wszystkim, lecz nie tylko, zakłócenia w produkcji lub w transporcie Towarów spowodowane przez strajki, awarie fabryk lub urządzeń, wypadki, zagrożenia lokalne lub narodowe, spory handlowe, powodzie, pożary, trzęsienia ziemi. epidemie, konflikty o charakterze zbrojnym itp. Strona dotknięta siłą wyższą zobowiązana jest powiadomić drugą Stronę o czasie wystąpienia siły wyższej, przyczynach wystąpienia, przewidywanym zakończeniu. W powyższym przypadku Strony przewidują możliwość wydłużenia terminu realizacji Umowy o tyle dni o ile obiektywnie nie było możliwości realizacji Umowy.
§ 8
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Akceptując niniejsze OWS Kupujący wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w związku z realizacją umów sprzedaży towarów oferowanych przez Sprzedającego
2. Kupujący nie może bez zgody Sprzedającego przekazywać wiedzy i informacji uzyskanych w wyniku kontaktów handlowych ze Sprzedającym osobom trzecim w sprawach objętych tajemnicą handlową.
3. Prawem właściwym dla OWS jest prawo polskie.
4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym OWS mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
5. Stwierdzenie nieważności pojedynczych postanowień nie ma wpływu na ważność pozostałych postanowień OWS.
6. Niniejsze OWS mogą zostać zmienione przez Sprzedawcę w dowolnym czasie przez opublikowanie zmian lub aktualnej wersji OWS na stronie http://www.argis.com.pl Zmiany OWS obowiązują Kupującego, który zawarł umowę sprzedaży w oparciu o nowe OWS, chyba że strony postanowią inaczej w formie pisemnej. Archiwalne wersje OWS wraz z datami ich obowiązywania dostępne są na stronie http://www.argis.com.pl
7. Strony będą dążyć do polubownego załatwienia wszelkich sporów wynikłych w związku z wykonaniem umów objętych niniejszymi warunkami. W przypadku niemożności polubownego załatwienia sprawy właściwym do rozstrzygnięcia sporu będzie sąd właściwy dla miejsca siedziby Sprzedającego.